ДОПЪЛНЕНА 24.6.'13: Mono Collective - Харта за разграждане на плутократичния модел на българската държава

Mono Collective - Харта за разграждане на плутократичния модел на българската държава

"Протестите на десетки хиляди граждани в цялата страна бяха мотивирани от отчаяна загриженост за състоянието на държавността в България. Няма съмнение, че се намираме в дълбока криза на обществения договор и на тотално дискредитиране на държавните институции. Затова протестиращите граждани ясно и категорично изразиха своето несъгласие да продължат да наблюдават безропотно и безучастно симулацията на публичен ред и на демократични процедури...

2. Създаване на обществена комисия с участие на юристи и общественици, които са заслужили обществено доверие, за обобщаване на всички анализи, за провеждане на собствено проучване и за диагностициране на състоянието на демокрацията у нас. Така ще си дадем шанс да научим истинските имена на процесите и лицата, които са ги направлявали в годините на прехода..."

КОМЕНТАР:

Прочетох само горните два откъса и имената на 60-те първоначално подписали хартата. "Обичайните заподозрени", е първата ми асоциация: журналисти, политолози, артисти.... Няма независими - хора, които не зависят или много малко зависят за препитанието и благополучието си от Голямата власт. Всъщност такива хора не биха били "авторитетни" и "известни" - те по презумпция са смачкани и натикани някъде в някое кьоше -, а освен това едва ли биха се занимавали с политика, в смисъл едва ли биха обръщали внимание на подобни "събития". 

Отдавна съм загубила интереса си към театъра. Ако се случи да отида на безплатен театър (няколко пъти в Карлово), не го издържам. Преди бях така с операта. Чудя се защо харесвам "Столичани в повече" - все пак там има някаква Искра, въпреки намесата на политика и задкулисни неща и служби. 

Предполагам, че театърът е за пред "международното обществено мнение". А и целят да поддържат "протестите" продължително време.

Чудя се още, тъй като мои познати във ФБ участваха в протестите за сваляне на предишното правителство, дали пък и тогавашните, и сегашните протести, не са прицелени в едно нещо? Какво може да е? Да не би да искат "Атака" начело след евентуални нови избори? Хаос и бъркотия, още повече разрушения, поголовна мор (тези след предишните властници не са им достатъчно)?...  

Лош признак е, че сегашните властници продължават да атакуват марионетките, вместо кукловодите. Сиреч донхикотовци са отново. С такива хитрувания не се печелят такива войни. Всъщност, моята философия е срещу войните. Но войните и не се заобикалят по този начин. Просто донхикотовщина. При положение, че те знаят, осъзнават реалността доста по-добре от литературния герой. Правят дипломатични намеци, използват политически език... 

Ако политиката не може да каже истината априори, то защо изобщо съм си губила толкова години, усилия, нерви, пропуснати ползи... Тя е без(с)мислица. Защо продължавам да го правя и сега? Да си губя времето с чужди игрички и проблеми?

ДОПЪЛНЕНИЕ:
Да се бориш с марионетките е като Дон Кихот срещу вятърните мелници. Ако продължа алегорията, да атакуваш с вятъра, който задвижва вятърните мелници, също изглежда абсурдно и неефикасно. Какво тогава?

Не атакуваш вятъра, а се приспособяваш към него. Някои дори го използват за получаване на енергия, но според мен вредата от това за екологията, и не само, е много по-голяма от ползата. Още повече, че има много по-добра и ефикасна енергия като слънчевата. И отново: какво тогава?

Коментари

Популярни публикации от този блог

Човекът е социален ИНДИВИД

Подадох сигнал за сеч, оказала се формално законна

V Антон Макаренко: Докуфилми, аудиокниги и филми, свързани с този голям Чоеек