Защо детето не трябва да бъде най-важният човек в семейството!




Защо детето не трябва да бъде най-важният човек в семейството!
http://mozache.com

"Най-важният човек в една армия е генералът. Най-важният човек в една корпорация е мениджърът. Най-важният човек в класната стая е учителят. И най-важните хора в едно семейство са родителите. Най-важното нещо за децата ти е да ги научиш да бъдат отговорни граждани."
КОМЕНТАР:
Сега е така, и досега е било, с тази разлика, че в много семейства вече не е. Дали много проблеми на хуманността не произтичат точно от това? Прилича ми на обърната пирамида, с върха - като основа (най-важен), което е неестествено положение.

А може би всички трябва да са важни, да се зачита правото и, нуждите на всеки, да се уважава всеки?

Както в природата: можем ли да кажем кой е най-важния вид? Без който всички останали не могат. Има симбиоза, има обвързаност, и взаимозависимост. Може би някои ще кажат: ЧОВЕКЪТ е най-важния вид. Но наистина ли е така? 

Важно е всеки да разбере своята функция в цялото и да се старае да я върши добре, така че да бъде полезен и на себе си, и на другите. И нещо ключово: да престанем да асоциираме успех и щастие с власт и излишък (според формулата достатък=излишък),. Алчността е всъщност търсенето на излишък. Алтернативата, мисля, е да разбираме и се включваме в природния кръговрат,  като част от него - не само като част от социума и да разчитаме на колективно адаптиране... Нещата се изкривяват и виждаме докъде сме я докарали екологично по този начин... И да бъдем творци на живота и благата, които са ни нужни, като индивидуална част от този кръговрат.. 
Метафорично казано, за повечето хора днес животът е борба за по-голямо парче от баницата.  Социумът колективно ни осигурява тази баница, той сякаш функционира, за да създава благата, които после властта и йерархията помагат да бъдат разделени или разпределени. Но всеки индивидуално  може да влезе във взаимоотношение с природата, да се включи в природния кръговрат, създавайки голяма част от храната и другите ресурси за индивидуалното му съществуване - негово и на близките му, които не могат по някаква причина да правят това (възраст, болест или подобно). И също разменяйки и подарявайки излишъците... 

Каква е ролята на социума обаче при това положение? Вероятно защитна и координираща. Все пак и човекът е социално животно, при което обаче социумът се е разраснал и превърнал в раково образование за природната му среда. Хипер раздуването на тези роли, водено от алчност и властолюбие, е болестно състояние на обществото, което също е причина за много от злощастията в съвременния свят...


Коментари

Популярни публикации от този блог

Човекът е социален ИНДИВИД

Подадох сигнал за сеч, оказала се формално законна

Принцеси и пепеляшки в ХГ