Проф. д-р Димитър Йончев: Протести като тези в Турция ще се появяват много лесно в дневния ред на държавите - Информационна агенция "Фокус"

Проф. д-р Димитър Йончев: Протести като тези в Турция ще се появяват много лесно в дневния ред на държавите - Информационна агенция "Фокус"

КОМЕНТАР:

Мозъчни промивки?
Ясно е, че не самите протести са съществени, а начинът, по който те се отразяват - пристрастно и според това дали са срещу нашите или срещу "режими". Макар че и самите протести лесно се вдигат от всеки, който има ресурсите - било чрез социални мрежи или чрез традиционни мас медии... Какви са признаците един автентичен "нарден" протест да се различи от "активно мероприятиен"... И толкова ли е важно това наистина? Защо хората изобщо продължават да обръщат внимание на "протестните войни" на върхушките (ясно е кой е най-силен в тях) и да им се връзват?

Тези дни си качих линк за четене на едно интересно заглавие, перефразирам "Управляват ни ненорални според психолози". На английски, мисля. Още не съм го гледала. Но и аз отдавна си мисля същото като в заглавието. Мерна ми се в текста под ЮТюб видеото, че 1% луди ни управляват.

И се замислих как тези 1% повече се стремят към повече и всеобхватна власт, имат по-малко съмнения, по-силно я искат, по-убедително звучат... По-успешно запазват и увеличават властта си. И хората по-охотно им я дават.

Това е по-интересно: защо хората продължават да им я дават? Защо хората продължават да дават толкова власт на управляващи? Наистина ли не можем да живеем без това? Как би изглеждала алтернативата?

Коментари

Популярни публикации от този блог

Човекът е социален ИНДИВИД

Подадох сигнал за сеч, оказала се формално законна

V Антон Макаренко: Докуфилми, аудиокниги и филми, свързани с този голям Чоеек