Човекът е социален ИНДИВИД
Човекът е социален ИНДИВИД. Индивидуалист, който е част от общност . Социалността предполага толерантност, сътрудничество по общи дела , взаимна подкрепа и етичност .("Общност" е различно от "йерархия".) Човекът е личност, която цени свободата си и отстоява личното си пространство - физическо и психическо -, и границите му. Отстояването на личните граници означава умение за поставянето им, което е също така самоограничаване. И е обратното на алчност. " Свободата е осъзната необходимост" - Бенедикт Спиноза. Точно поставянето на граници между свое и несвое е щекотлив въпрос. В това отношение еволюцията ни поваля под кота нула, мисля. Човекът е животното с най-развит разум по подразбиране. Или не? . .. За мен това, че някой хомо постила ловния трофей меча кожа в дома си много по-често, отколкото обратния случай, говори не за наличие на повече разум, а за ефикасна агресивност. Тук вече се сещам за Ерих Фром: дали мечата кожа му е нужна за да бъде ...
Има ли значение дали републиканците или роялистите в Северна Ирландия са прави? Който владее силата, средствата и може би е по-безскрупулен, той ще се наложи.
ОтговорИзтриванеМежду другото, и Израел е малка страна, но имайки зад гърба си големи, може да прави големи бели.
ОтговорИзтриванеВсе още мисля за тази статия и се възмущавам на цинизма зад нея.
ОтговорИзтриванеКак е възможно тези наследници на дневен народ, които говорят диалект на българския език, да са се крили толкова столетия? Да не са отбелязани в никакви исторически документи и литература, в никакви истории, включително и в английски? Светът, науката, историята и историческата летопис да не започва от 50 години?
Това звучи почти като изведнъж да се открие съвсем ново аборигенско племе някъде в джунглата.
Но разбира се, какво значение има това?
ОтговорИзтриване