Возняк: Хората изгубиха битката с машините

Возняк: Хората изгубиха битката с машините



„Много от нашите училища забавят развитието на учениците“, казва Возняк. „Поставаме компютри в училищата, но децата, които излизат оттам, не са способни да мислят по-добре“.



Компютрите, казва още Возняк, не могат да компенсират факта, че паралелките са твърде многобройни. Те не могат да компенсират това, че деца, които имат специални таланти, биват възпирани от системата. Компютрите не могат да направят децата по-креативни, категоричен е Стив Возняк.


КОМЕНТАР:

Така, както не могат да компенсират, компютрите и не пречат според мен. Горепосочените проблеми могат да се решат независимо от компютрите. Но ако и компютрите са там, в класната стая и в живота на децата, като второто е факт, те са едно от многото технически "патерици" на човека, едно от многото средства в негова услуга. Каквито са или са били бастунът, писалката (молив, химикал, паче перо, тебешир), хартията и пергаментът, печатната машина, сметалото и елката, вилицата и другите прибори и съдове за хранене, построените от човека къщи (извън използванто на готови такива като пещери... всъщност дори животните сами си изкопават дупки в земята).



Всъщност използването на такива средства-"патерици" е част от еволюцията на човека в разумно същество. Това е част от нашата "божественост", т.е. творческото начало на човека, което може би е малко повече в сравнение с мнозина други представители на видовете на земята.



В този смисъл не разбирам дали това е кампания или мода - хората от ИТ средите да се опитват да държат децата си настрани от тях до определена възраст. Дали този техен стремеж и ипулс не се дължи на факта, че се чувстват нещастни и приписват това на ИТ ориентацията си в професионален план, свързан с житейския. Ако е така, можем да си зададем логичния въпрос ЗАЩО и отговорът може да не е в самата тяхна ИТ сфера. Отговорът може да е в (бизнес) организацията или в това, че са твърде посветени на ИТ и откъснати от природата, от биото например. Или отговорите могат да бъдат в много други посоки.



Знанието не е страшно, научаването на нови неща, овладяването на нови неща не е страшно. То е като "дявола" и "ангела", т.е. две страни на едно и също нещо. Или както е казал Гален, "дозата прави отровата".



ИТ е като телевизията - някога се интересувах и изчетох доста неща за това как родителите да възпитават децата си по отношение на мас медиите - тогава бях още студентка по педагогика и нямаше интернет, а компютрите бяха от типа на ранните "Правец". Хората се информираха само от масмедиите и самата аз бях залепена за тях в голяма част от времето си. Но съм запомнила, защото ми прозвуча разумно, че родителите трябва да обясняват на децата си как да се отнасят към ТВ и масмедиите, а не да ги забраняват. Макар че трябва да има известно ограничаване на времето, прекарвано с тях, разбира се, защото все пак човек трябва да има време и за други изключително важни неща в живота си, включително комунакация с близките и приятелите и гореспоменатото био, т.е. непосредствена връзка с природата. Разбира се, тогава беше и четенето, което не можеше да става чрез масмедиите, за разлика от днешните ИТ.



Днес аз използвам ИКТ като канал за почти всичко: четене, учене, гледане на ТВ (селективно)  и сиво, слушане на музика, информиране, свързване с приятели и познати... Може би само последното е проблем, защото малко общувам на живо. Но причината вероятно не е в ИКТ, а в други обстоятелства в живота ми. Останалото намирам за много удобно, т.е. имам само едно средство за достъп до много други неща, нещо като обслужване на едно гише. Вероятно в бъдеще ще възникне нещо, което ще е алтернатива на днешните ИКТ и ще редуцира използването им в ежедневието, както се случи с доскорошните всевластни масмедии. Може да е в посока на био. Не мисля, че трябва да отричаме каквото и да било, а да опитваме да го прилагаме разумно и за полза, а не с вреда.



Но засега виждам много повече предимства в ИКТ масовизацията в бита, защото всъщност води до индивидуализация и до овластяване на индивидите - остава само научаването как да се ползват и тази фина настройка как да се вмъкнат между другите важни неща, без да бъдат всеобсебващи.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Човекът е социален ИНДИВИД

Подадох сигнал за сеч, оказала се формално законна

V Антон Макаренко: Докуфилми, аудиокниги и филми, свързани с този голям Чоеек